Maginario
Maginario
Knjige
Knjige
Iskustva
Iskustva
Homdor
Homdor
Crna Gora
Crna Gora
Pozadine
Pozadine

Svojstveni Genije • Priča o tvom ankhu

illustration
edge
edge

Priča o tvom ankhu

Uzorak za čitanje: Uvod


AutorRecenzijeUvodNabavi knjigu

Napomene

Dijalozi izvorne suštine su portal ka iskustvu.

Višeslojna priča odvija se kao spirala. Preskakanje prikriva suštinu, time preobražavajući reči u besmisao.

Šira slika koja u sebi sadrži ključ odvija se postupno. Ciljana potraga ga neumoljivo eliminiše. Dostupan je isključivo postepenim otkrivanjem.

Suočen sa nečim novim, um vezan za kulturološke postavke i kalupe neprekidno pokušava da smesti novo u nekakav poznati kontekst, što značajno sužava mogućnost sagledavanja i razumevanja novog. Sva imena i sve pojmove u ovoj knjizi bi po mogućstvu trebalo uzeti u obzir van uobičajenih asocijacija, oslobođeni prethodnih ubeđenja i u meri odgovarajućoj sposobnosti čitaoca.

Čitalac može biti naviknut na pregledavanje preterano opširnih tekstova i stoga nužno istreniran u prelistavanju i površnom čitanju. Primenjivanje tog principa pri čitanju ove knjige bi umanjilo iskustvo.

Dijalozi

U originalu, dijalozi prvog sloja su oslobođeni osnovnih odrednica, kao što su ime, godine i pol. Ovaj stil izlaganja je u potpunosti neopterećen bilo kakvim trendom ili ideologijom. Tu je iz izuzetno jednostavnog razloga: likove treba doživeti van uobičajenih fizičkih stega. Oni nam se otkrivaju i kompletno razotkrivaju kroz to što govore i rade.

Međutim, kao posledica jezičko-specifičnih ograničenja, u verziji na srpskom jeziku, likovima je dodeljen pol. Izuzetno je bitno razumeti to kao jezičku, a ne suštinsku neophodnost.


Crteži

Vizualni prikazi doprinose razjašnjavanju aspekata iskustva i istraživanja, ali ne mogu nikada obuhvatiti celokupnost doživljaja. Suviše parametara je u igri da bi je i jedan trodimenzionalni model verno predstavio, a kamoli dvodimenzionalni komad papira koji samo simulira dodatnu dimenziju. Međutim, kao dodatna metoda za dostizanje jasnoće, vizualni prikazi mogu biti korisni.
Stvarna lucidnost je raspoloživa u sumi svih stranica ovoga dela, ukoliko se svaki deo prouči i razume u celokupnosti.



Uvod

Priča ima početak i kraj. Neke od najvećih priča imaju sjajne završetke, koji nas dotaknu ili uzdrmaju, iznenade, ili ostave željne nastavka. U životu, priča nema kraj. Da bi ispričao priču, pripovedač bira početak i kraj po sopstvenom izboru, ali sama priča — koja god bila — je počela pre početka i nikada nije baš završena sa iznetim završetkom.

Svaka priča ikada ispričana, od pamtiveka i najranijih umeća pripovedanja, viva voce, kroz sve legende, mitologije, Shakespeare-e i Murakamije, počela je pre izabranog početka i nastavila se nakon predstavljenog završetka. Pripovedač je taj koji bira raspon događaja, a taj specifičan raspon ili spektar, sa svim njegovim zamršenostima, je to što nas ushićuje. Kraj može dodirnuti, uzdrmati ili iznenaditi. Može nas ostaviti željne nastavka.

U životu, priča se nikada ne završava.

Sa idejom približavanja razumevanju, evo odlomka iz knjige koja je pred vama:

Nijednu priču ne treba smatrati konačnom, niti krutim kazivanjem, nego pre kao poziv za istraživanje ili meditaciju nad njom. Drugim rečima, priča, ukoliko ima iole uočljive dubine, trebala bi biti sredstvo, poziv višem Ja da pogleda izvan golog narativa. Kroz vekove, do nedavno, reči story [engleski: priča] i history [engleski: istorija] bile su međusobno zamenljive po značenju.

Priče i istorije upliću. Priče mogu i da raspliću i oslobode.

Ovo je jedan od ključeva svesnog postojanja. Jedan od ključeva lucidnosti.

Priče imaju taj potencijal, nose tu moć unutar sebe. Da li se koriste da upletu, zabave ili raspletu zavisi od namere i mudrosti pripovedača. Ovo je suštinska istina, koji važi za bilo koju priču ikada ispričanu.

Odluka da se otpuste priče koje su uplele svest u liliputansko postojanje stvara prostor za priču koja može ne samo da ras-plete, nego i da proširi kapacitet, dovodeći biće na rub ultimativne spoznaje. To je moć priče.

Seti se toga. Kao što bi uzeo ključ i stavio ga u džep, uzmi ovu informaciju, u potpunosti prisutan i svestan uzimanja, i sačuvaj je.

Mudrost, inteligencija i oštroumnost čitaoca omogućava razlikovanje i osećaj s kojom vrstom priče su se susreli. Britkost oštroumnosti je presudna.

Da li je vrsta priče koja upliće, dižući nove barijere ili umanjujući život na suvo postojanje, u stilu: “Eto, tu sam! Rođen sam, dakle živeo sam i eto... Uradi najbolje što znaš, nema veze, štogod.” Ili, druga uplićuća vrsta, koja kaže: “Priključi nam se! Glasaj za nas! Izaberi nas! Šta god uradio, predaj svoj integritet nama. Mi ćemo te štititi od njih! Od njih! Onih drugih, ko god i šta god bili. Potrebni smo ti, znaš da smo ti potrebni, da zaštitimo tebe i tvoje voljene od Njih, vrlo opasnih, koji vrebaju iza ćoska, od Njih!”

Ili neka druga uplićuća vrsta priče. Ima ih toliko u šarolikim poljima zaborava. Možes da istražuješ, iz života u život, razmatrajući raznorazne narative, raznolika uverenja, i ne nađes ništa, sem da možda otkriješ šta im je zajedničko.
Ako si to već otkrio, održao si svoju oštroumnost i sačuvao joj britkost.

Priča može biti i zabavna, da brže prođe vreme, k’o što neki kažu, kao da je vreme nešto čega se treba lišiti što pre. Kao da vreme koje imamo na raspolaganju nije jedna od najdragocenijih imovina za istraživanje i dostizanje višeg razumevanja. Prosto zabavna priča može da obuzme ili prija. Može naravno i da pruži neku informaciju koja bi eventualno mogla biti korisna na zabavama ili u razgovorima, to jest ćaskanjima koje, takođe, pomažu da brže prođe vreme.

Zabavna priča može čak da pruži brzu dozu prividnog osećaja uzbuđenja ili dubine koja inače fali u životu. Zašto bi iko to tražio u knjizi, ili igri, ili filmu, umesto u svojoj životnoj priči, to ne znam.

Svojstveni Genije ne počinje pričom.

Počinje poglavljem Influks, koje se prvobitno sastojalo od nekoliko kratkih odeljaka ili epizoda. Svaka je dijalog između Dijalozi i nekoga ko ulazi u taj prostor upravo da bi imali taj razgovor.

Influks bi lako mogao imati hiljade epizoda, svaku sa drugom osobom, uvek dolazeći do nekog zaključka bez da su i započeli putovanje koje su došli da istraže.

Ovi dijalozi otkrivaju kako se može desiti da priča ni ne započne da se odmotava. Proširena verzija Influksa postoji kao zasebna knjiga, ostavljajući ovde samo dijalog koji se nastavlja. Prateći njegov tok, priča počinje.


Sudi o ovoj knjizi kako želis, ali odloži svoju presudu do okončanja čitanja. Tada — poštujući sebe i svoje kapacitete, nakon davanja stranicama rešpekt pune pažnje, dakle pristupajući im sa radoznalošću, otvorenog uma i shodno svojim sposobnostima proučavajući sve unutar korica — donesi sud tada.



Kraj uvoda


Sledeće:
Influks
(Poglavlje 0)


Uzmi svoj primerak knjige ― samo kod Maginaria
book



MaginarioKnjigeIskustvaHomdorCrna Gora